Skip to Main Content
Mobile Menu

Boise State Concurrent Enrollment Instructors

Our Instructors

The following contains the list of high school instructors who teach for Boise State’s Concurrent Enrollment program.

Click on the high school name to view the instructor’s names and the courses they teach.

Ada Professional-Technical Center


HLTH 101 – Scott Marema

Bishop Kelly High School


BIOL 191 – Kim Meier
ECON 201 & 202 – Marta Watson
ENGR 120 – Guy Hudson
MATH 171 – Wendy Dalrymple
MATH 254 – Kristina Gazdik
SPANISH 201 – Marino Perea

Boise High School


ACAD 101 – Anna Daley
ACAD 106 – Ryan Williams and Erin Galinato
ACAD 297 – Erinn Della and Sharon Hanson
ENGL 101 – Anna Daley
GEOS 100 – Erin Galinato
HLTH 101 – Carissa Kane
KINES 121 & 220 – Nicole Clark-Vega
LATIN 211 – Rachel Preminger
MATH 187 – Reid Spain-Strombom
PHYS 104 – Erin Galinato
SOC 101 – Sandra Waters

Borah High School


ACAD 101 – Pam Atkins
ACAD 106 – Jayne Davis and Pam Atkins
ACAD 297 – Steve Tipping and Donald Drobny
ED-ESP 221 – Shanon Holt
ENGL 101 – Donald Drobny
ENGL 101 – Chuck McHenry
HLTH 101 – Michele Faiella
HLTH 101 – Jessica Kerns
JAPANESE 101 – Sheila Miller
KINES 121 & 220 – Greg Mitchell
SOC 101 – Kate Thompson

Butte High School


ACAD 101 – Jaci Hill

Caldwell High School


BIOL 107 – Justin Frost
CHEM 101 – Ty Walling
MATH 254 – Erin Lokteff
SPANISH 101, 102, 201 & 203 – Claudia Vega

Cambridge High School


ENGL 101 – Robert McMichael

Canyon Ridge High School


CHEM 101 – Samuel Franklin

Capital High School


ACAD 101 – Brett Twiss
ACAD 106 – Carla Zumwalt
ACAD 297 – Doug Stan
BIOL 107 – John Doherty
ENGL 101 – Paula Uriarte
KINES 121 & 220 – Pam Arriola

Carey High School


ACAD 101 – Lindee Williams
ENGL 101 – Lindee Williams

Centennial High School


ACCT 205 – Jeanne Paseman
ASL 101, 102, 201, & 202 – Robbie Kolman
CS 101 – Sean Robison
CS 121 – Mike McClendon
ECON 201 & 202 – Daniel Herdegen
FINAN 208 – Jeanne Paseman
GEOS 100 – Glenn Mabey
GERMAN 101 & 102 – Carrie Rose
ITM 104, 106 & 109 – Jeanne Paseman
JAPANESE 101 – Dale Garrard
KINES 121 & 220 – Eric Taylor
MATH 160 – Jessica Simpson
POLS 101 – David Koch
PSYC 101 – Mitch Blackwood

Cole Valley Christian School


PSYC 101 – Kristen Overton

Columbia High School


ACAD 101 – Todd Cady
ACAD 106 – Kirsti Cady
ACAD 297 – Kirsti Cady
ENGL 110 – Kirsti Cady
ENGL 101 – Kimberly Pixler

Dennis Technical Education Center


ED-CIFS 201 – Marcia Farrar

Eagle High School


ACCT 205 – Tony Hilde
BIOL 100 – Misty Sterk
ECON 201 & 202 – Mark Snodgrass
ENVSTD 121 – Jennifer Foster
FINAN 208 – Joe Gossi
FINAN 208 – Tony Hilde
ITM 104, 106 & 109 – Tony Hilde
JAPANESE 101 – Layne Ward
KINES 121 – Tara Kishpaugh
KINES 220 – Bruce Kahl
MATH 160 & 254 – Denice Florian
MATH 171 & 176 – Todd Fogdall
PHYS 104 – Lynda Vance
POLS 101 – Mark Snodgrass

Emmett High School


BIOL 100 – Robin Wilson
ENVSTD 121 – Chuck Alexander
HIST 112 – Molly Yates
MATH 171 & 254 – Michael Brune
POLS 101 – David Lileks
PSYC 101 – Molly Yates

Frank Church High School


ACAD 101 – Tara Haley

Fruitland High School


PHYS 101 – Tom Biggins
SOC 101 – Liz Liefer
SPANISH 101 – Christine Mendoza

Garden Valley High School


BIOL 100 – Jeanine Bailey
HIST 111 & 112 – Bryce Court

Homedale High School


ACAD 101 – Kristie Dorsey
PHYS 101 – Mark Thatcher

Horseshoe Bend High School


ANTH 101, 102, 103 – Parry Ryerse
SOC 101 – Parry Ryerse

Idaho Arts Charter School


HIST 112 – Kristin Hughes
POLS 101 – Kristin Hughes
SPANISH 101 & 102 – Trevor Williams
THEA 210 – Kelli Brown

Idaho Digital Learning Academy


ACAD 101 & 108- Cindy Beck
ACAD 101 & 108- Kasi Beorchia
ACAD 101 & 108 – Marni Wattam
ACAD 101 & 108 – Elizabeth Currey
CHEM 100 – Jodi Hale
ENGL 101 – Melinda Garcia
ENGL 101 – Beverly Fransen
ENGR 115 – Tegan Byerly
ENGR 115 – Tamara Clark
ENGR 115 – Joellen Dodds
ENGR 115 – Caroline Walline

Idaho Fine Arts Academy


HIST 112 – Brendan Earle
POLS 101 – Brendan Earle
THEA 102 – Katie Ponozzo

Idaho Virtual Academy


MATH 171 – Bob Vialpando

Kuna High School


GERMAN 101 – Karin Eysel
HLTH 101 – Michelle Graves
KINES 121 & 220 – Michelle Graves
MATH 254 – Jennifer Eldredge
POLS 101 – Erica Holley

Liberty Charter High


KINES 140 – Jessica Story
POLS 101 – Sarah Dobkins

Marsing High School


BUS 101 – Kimberly Freeman
ITM 104, 106 & 109 – Kimberly Freeman

Melba High School


HLTH 101 – Amy Clark
KINES 220 & 121 – Amy Clark

Meridian High School


ACAD 101 – Courtney Murray
ACCT 205 – Stephanie Wheeler
ART 100 – Stephanie Smith
BIOL 107 – Jeremy Scheffel
ECON 201 & 202 – Jeff Hoseley
ENVSTD 121 – Jeff Hills
FINAN 208 – Jeff Ford
FINAN 208 – Cal McQueary
GERMAN 101 & 102 – Heidi Muri
HIST 101 & 102 – Joseph Hardy
HIST 111 – Korri Hogan
ITM 104, 106 & 109 – Stephanie Wheeler
KINES 121 & 220 – Lisa Roper
MATH 171 – Lannice Hall
MATH 254 – Robert Rois
POLS 101 – Jeff Hoseley
SPANISH 101 & 102 – Pam Uriarte
SPANISH 101, 102, 201 & 202 – Sam Waters

Meridian Medical Arts Charter School


ITM 104, 106 & 109 – Suzanne Tomtan
KINES 220 – Carie Staub

Meridian Technical Charter School


CS 121 – Duane Erickson

Middleton High School


MATH 171 – Taci Morris

Mountain Home High School


ENGL 101 & 102 – Maura Brantley
GERMAN 101 & 102 – Cynthia Cook
PHYS 101 – Mike Brantley
POLS 101 – Matt Bundy
SOC 101 – Brent Keener

Mountain View High School


ACCT 205 – Julie Hill
BUS 101 – Don Howell
ENVSTD 121 – Wendy Tucker
FINAN 208 – Julie Hill
FINAN 208 – Donald Howell
GERMAN 101 & 102 – Cassie Shelton
ITM 104, 106 & 109 – Jon Nettleton
KINES 220 & 121 – Taylor Clark
KINES 220 & 121 – Shayla Foster
MATH 254 – Teresa Wray
POLS 101 – William Driscoll
SPANISH 101 & 102 – Shaylon Black
SPANISH 201 & 202 – Anna Bradshaw

Nampa High School


ACAD 101 – Megan Similia
CS 101 – Kayla Hubbard
GERMAN 101 & 102 – Christopher Ormond

Nampa Christian High School


POLS 101 – Marc Harris

New Plymouth High School


CS 101 – Mae Holady

Parma High School


ACAD 101 – Paula Clark
BUS 101 – Alex Ritzman
ENGL 101 – Paula Leppert
ENGL 110 – Paula Leppert
ITM 104, 106 & 109 – Alex Ritzman

Payette High School


BIOL 100 – Drew Strickert

Renaissance High School


ACAD 101 – Kyra Mauney
ACAD 101 – Heidi Rank
ARABIC 101 & 102 – Casey Mattox
ART 100 – Lois Chattin
CHINESE 101 & 102 – Adam Li
CW 203 – Shawna Schneiderman

Ridgevue High School


ACAD 101 – Jon Zubizarreta
BIOL 191 – Stephanie Billinge

Rocky Mountain High School


ACCT 205 – Jennifer Anderson
ASL 101 & 102 – Breanna Carmack
ASL 101 & 102 – Jessica Waldbillig
BIOL 100 – Amy Obermeyer
CHEM 101 & 111 – Lynette White
ED-CIFS 201 – Tera Hudson
FINAN 208 – Jeffrey Ford
FINAN 208 – Dane Roy
ITM 104, 106 & 109 – Jennifer Anderson
KINES 121 & 220 – Monica Kraack
MATH 160 & 171 – Daniel Drlik
POLS 101 – Gina McCarroll
SPANISH 101 & 102 – Paola Maurer

Skyline High School


ENVSTD 121 – Emily Hoadley

Skyview High School


CS 101 – Robert Williamson
ECON 201 – Kevin Murphy
HIST 111 & 112 – Steve Eyer
KINES 121 & 220 – Rusty Sullivan
MATH 171 & 254 – Mary Kersey
POLS 101 – Steve Eyer
PSYC 101 – Adam Jones

Timberline High School


ACAD 101 – Carrie Harder
ACAD 106 – Taryn Waddell & Kameron Yeggy
ACAD 297 – Jeremy Bronner & Michaela Aird
BIOL 107 – Annie Schmidt-Muniz
GERMAN 101 – Jennifer Campbell
HLTH 101 – Michele Loftis
KINES 121 & 220 – Tony Fitzpatrick
PHYS 101 – Sean Boston
SOC 101 – Karen Moss

Treasure Valley Math & Science Center


ACAD 297 – Shanda Palsulich
MATH 187 & 275 – Robin Betcher

Vallivue High School


ACAD 101 – Ryan Lundgren
BIOL 100- Carissa Hale
CS 101 – Amelia Jamison
KINES 121 & 220 – Teresa Tyler

Victory Charter High


MATH 254 – Kurt Eshelman
PHYS 101 – Kurt Eshelman

Vision Charter School


BIOL 100 – Jason George
ENGR 100 – Becky Mitchell
ENVSTD 121 – Jason George
KINES 140 – Jason George

Weiser High School


CS 101 – Joseph Endicott
ENGL 101 – Brad Maxfield
ENVSTD 121 – Megan Overgaard
MATH 171 & 176 – Sarah Bruce


Contact Us

Contact us for more information about Boise State Concurrent Enrollment.


Concurrent Enrollment Facebook Link